Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek w Kazimierzu Dolnym zachwyca swoim wyglądem, malowniczymi kamieniczkami i pięknymi widokami, które można podziwiać z dwóch miejsc w tym mieście – baszty przy zamku i Góry Trzech Krzyży. Można także skusić się na trzecią możliwość jaką jest panorama miasta z perspektywy statku.

Malownicze centrum miasta

Nie da się ukryć, że rynek jest taką perełką danego miasta i jednocześnie gdy się na niego udamy w pierwszej kolejności możemy stwierdzić, czy jest to zadbane miejsce, czy może wręcz przeciwnie. Zazwyczaj są to miejsca ładne, jednak niektórym od kilku lat przydałaby się renowacja. Na szczęście rynku w Kazimierzu Dolnym to nie dotyczy. Centrum miasta jest niezwykle malownicze i jest się na co zapatrzeć. Dodatkowym atutem tego niewielkiego miasteczka na Lubelszczyźnie jest to, że praktycznie wszystkie miejsca warte uwagi w tym mieście znajdują się bardzo blisko siebie. Wyjątek stanowi Kuncewiczówka, czyli dom zmarłej rodziny Kuncewiczów, w którym naprawdę przed laty mieszkali. Wystrój został zachowany, a miejsce udostępnione do dyspozycji gości. Usytuowanie miejsc wartych uwagi w jednym miejscu gwarantuje, że turyści chętniej skuszą się na odwiedzenie ich wszystkich podczas jednego dnia, gdyż nie będą musieli tracić dodatkowo czasu na dojazd do kolejnych atrakcji.

Kazimierskie koguty

Z Kazimierzem Dolnym związana jest właśnie legenda z kogutami. Można je zobaczyć w wielu miejscach, a szczególnie na stoiskach gdzie są prezentowane w różnych formach. Magnesy, pocztówki z kogutem i, przede wszystkim, ręczne wypieki sprawiają, że turyści zastanawiają się nad ich pochodzeniem. Otóż z miastem związana jest legenda, która opowiada o tym, że nad miastem prawdopodobnie krążył diabeł. Kusił on pojawiających się nowych mieszkańców tego miasta. Jego przysmakiem stały się czarne dorodne koguty. Gdy nadszedł czas na ostatniego, ten postanowił przechytrzyć diabła. Zakonnicy poświęcili kryjówkę sprawcy i od tego czasu kogut jest uważany za symbol tego miasta. Na rogu kazimierskiego rynku znajduje się także informacja turystyczna, gdzie można dowiedzieć się dokąd warto wybrać się w tym mieście. W pobliżu rynku nie ma także problemu z parkingiem dla samochodu. Kazimierz Dolny to miejsce, które kogutami słynie, jednak nie tylko one są tam najważniejsze. Istnieje możliwość także możliwość popłynięcia statkiem w słoneczny dzień i podziwiania miasta także z wodnej perspektywy.