Konkurs folklorystyczny: Reprezentanci powiatu bialskiego gotowi na 58. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

Grupa muzyków i śpiewaków z powiatu bialskiego po udanych eliminacjach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim, zaprezentuje swoje umiejętności podczas 58. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w malowniczym Kazimierzu Dolnym.

19 maja to data, kiedy w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur miały miejsce przesłuchania wojewódzkie. Stanowiły one kluczowy etap selekcji do 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który co roku gromadzi miłośników tradycyjnej muzyki ludowej w Kazimierzu Dolnym.

Skład jury odpowiedzialnego za ocenę wykonawców był naprawdę imponujący: przewodniczącym festiwalu oraz członkiem jury był prof. dr Jan Abramowski, znany folklorysta i antropolog kultury. W składzie znalazła się także Elżbieta Katarzyna Kędzierska, pełniąca funkcję dyrektora departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Kolejnym jurorem był dr hab. Tomasz Rokosz, prof. KUL – ekspert od kulturoznawstwa, etnomuzykologii, polonistyki, a także sam muzyk i kierownik katedry etnomuzykologii i hymnologii KUL. Jury dopełnił Piotr Czyryk – muzyk, a także instruktor z biura Wojewódzkiego Ośrodka Kultury Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Ten wyjątkowy zespół sędziowski miał okazję ocenić 78 wykonawców, którzy dotarli do etapu wojewódzkiego po eliminacjach powiatowych i regionalnych w takich miejscowościach jak Włodawa, Susiec, Obsza, Parczew, Drelów, Urzędów, Ryki, Kąkolewnica, Żółkiewka, Pawłów, Janów Lubelski i Lublin.