Kreowanie sztuki jako forma resocjalizacji: murale w puławskich placówkach oświatowych

W puławskich instytucjach edukacyjnych zagościła sztuka uliczna. Fundacja KZMRZ z Puław zaangażowała się w tworzenie serii murali, które upamiętniają patronów poszczególnych placówek. Prace nad pierwszym z nich, dedykowanym Aleksandrowi Kamińskiemu, rozpoczęły się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.

Za malowidłami stoi Michał Stachyra, artysta street art, który współtworzy projekt z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym już od pół roku. Jego plan nie ogranicza się tylko do stworzenia portretów patronów. – Na każdym muralu zaplanowany jest cytat odpowiadający idei danej placówki. Chcę przekazać młodzieży wartości takie jak trzeźwość, odwaga i odpowiednie zachowanie – wyjaśnia Stachyra. Artysta zamierza również zorganizować dla podopiecznych ośrodka warsztaty, podczas których młodzież dowie się więcej na temat procesu tworzenia murali oraz będzie miała okazję zapoznać się z różnymi przykładami tego rodzaju sztuki.

Tworzenie muralu to dla kilku wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nie tylko możliwość zdobycia nowych umiejętności, ale również forma resocjalizacji. – Dzisiaj zgłosiłem się na wolontariat. Jestem bardzo zainteresowany, pomagam jak mogę – maluję, przyklejam taśmę. Mam nadzieję, że prace pójdą sprawnie i nie będę się męczył – mówi jeden z podopiecznych ośrodka.