Potencjalna rola Lubelszczyzny jako kluczowego centrum transportowego w odbudowie Ukrainy

Wizja Lubelszczyzny jako strategicznego hubu komunikacyjnego w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu zbrojnego, to główny temat dyskusji uczestników międzynarodowej konferencji zorganizowanej w malowniczym Kazimierzu Dolnym. To trzydniowe forum poświęcone jest omówieniu nowoczesnych trendów oraz wyzwaniom stojącym przed sektorami takimi jak przedsiębiorczość, transport, logistyka i bezpieczeństwo.

Tomasz Wołowiec, prorektor Lubelskiej Akademii WSEI, podkreśla potencjalną rolę Lubelszczyzny jako kompleksowego centrum logistyczno-transportowego na obszarze tej części Polski. Dzięki swej bliskości do granicy, makroregion ten ma szansę skrócić trasy komunikacyjne, co przekłada się na szybszy transport i większą efektywność operacji przeładunkowych. Wołowiec uwypukla, że mimo trwającej obecnie wojny, przyjdzie czas pokojowy, którego wszyscy oczekujemy z nadzieją na triumf Ukrainy.

Wołowiec przewiduje, że po zakończeniu konfliktu Ukraina będzie wymagała znacznej transformacji systemowej, co wiąże się z zaangażowaniem dużych środków finansowych na renowację infrastruktury. Wszystkie te operacje będą wymagały transportu ogromnych ilości materiałów budowlanych, co stwarza dla Lubelszczyzny niepowtarzalną okazję do stania się kluczowym punktem przeładunkowym na drodze do odbudowy Ukrainy.