81. rocznica "krwawej środy" w Kazimierzu Dolnym: uroczystości upamiętniające tragiczną przeszłość miasteczka

W sobotę, 18 listopada, malownicze miasteczko Kazimierz Dolny na Lubelszczyźnie stało się miejscem ważnej rocznicowej ceremonii. Mieszkańcy i przybyli goście zgromadzili się, aby uczcić pamięć jednej z najbardziej krwawych kart w historii tego miejsca i pobliskich okolic. Tego dnia przypadała 81. rocznica tzw. „Krwawej Środy”.

Uroczystości zgromadziły wielu uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz oraz różnych instytucji. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych ze szkolnych placówek edukacyjnych oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych. Zainaugurowane zostały one przez mszę świętą, odprawioną w intencji dusz pomordowanych podczas tamtej krwawej środy. Po zakończeniu liturgii, delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika położonego obok Klasztoru Ojców Franciszkanów Reformatów.

Tragizm tego dnia rozpoczął się w poranku 18 listopada 1942 roku. Wtedy to, w środowy poranek, grupa niemieckich żołnierzy przystąpiła do brutalnej pacyfikacji miejscowej ludności. Wszystko to miało miejsce jako odwet za działania prowadzone przez polskie podziemie.

„Krwawa Środa” była dniem okrutnego mordu i cierpienia. Zgodnie z historycznymi szacunkami, niemieccy oprawcy zabili tego dnia co najmniej 150 osób. Dodatkowo, przynajmniej 300 mieszkańców zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Nieliczni mieli szczęście powrócić z tych piekielnych miejsc.