Automat do przesyłek z rzeźbą na Kazimierzu w Krakowie – sztuka czy nielegalna instalacja?

W jednym z malowniczych zakątków Krakowa, na skwerze przy krzyżówce ulic Miodowej i Starowiślnej na słynnym Kazimierzu, pojawił się wyjątkowy automat do odbioru przesyłek. Ze względu na swoje nietypowe wykonanie przyciąga uwagę przechodniów; od strony ulicy Miodowej prezentuje się jako efektowna rzeźba, natomiast od ul. Szerokiej można dostrzec standardowe szafki na paczki. Niemniej jednak, istnieje podejrzenie, że urządzenie mogło zostać umieszczone na tym miejscu bez odpowiednich zezwoleń.

Według informacji podanej przez Allegro, w Krakowie stanął 3001. One Box, tym razem nieco inny od poprzednich. Różni go niespotykana ozdoba – drewniana rzeźba, której styl harmonijnie komponuje się ze starożytnym charakterem otoczenia. „Rzeźba przedstawia wysokie drzewo, na którym widnieją dwie postacie ludzkie – to chyba nawiązanie do natury i ludzi zamieszkujących ten rejon” – mógłby stwierdzić niejeden obserwator. Mimo to, pojawiają się pewne kontrowersje dotyczące związku rzeźby z historycznym kontekstem dzielnicy Kazimierz.

Bez względu na to, jak można interpretować ten artystyczny dodatek, niewątpliwe jest, że cała instalacja przyciąga oko i stanowi wyraźne odstępstwo od standardowego metalowego pudła na przesyłki. Pozostaje jednak pytanie, czy ten nowatorski pomysł został wprowadzony zgodnie z prawem.