Festiwal filmowy w Kazimierzu Dolnym – w przyszłych latach może już nie być organizowany

Festiwal Dwa Brzegi organizowany jest w Kazimierzu Dolnym niemal nieustannie od 15 lat. 16 edycja tego festiwalu, która odbywać się będzie od 30 lipca do 7 sierpnia tego roku może być jednak ostatnią. Wszystko ze względu na fakt, że brakuje funduszy – tylko w tym roku organizatorzy zgromadzili jedynie 1/3 tego, co w ostatnich latach. Mimo trudów – Festiwal filmowy Dwa Brzegi odbędzie się zgodnie z planem. Jednak jego kolejne edycje stoją pod znakiem zapytania.

Festiwal Dwa Brzegi.

Festiwal Dwa Brzegi łączy w sobie wszystko to, co najważniejsze i nieodłącznie związane z kinematografią – zarówno naszą rodzimą, jak i zagranicznymi produkcjami filmowymi. Na festiwalu prezentowane są najnowsze premiery filmowe, w tym również od twórców niezależnych. Na wydarzeniu goszczą również znamienici goście związani nie tylko z kinematografią, lecz także sztuką i szeroko pojętym artyzmem. Na festiwalu pojawiają się także liczni aktorzy – dla wielu młodych twórców jest to również doskonała okazja do zyskania rozgłosu, na przykład poprzez udział w konkursie filmów krótkometrażowych.

Koniec festiwalu?

Organizatorzy festiwalu przyznają, że jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, może to być jego ostatnia edycja. Wszystko sprowadza się przede wszystkim do kwestii finansowych – w tym roku uzyskano o wiele mniejsze dofinansowanie względem ostatnich lat, co bezpośrednio też przekłada się na aktualny plan festiwalu i atrakcji. Sytuacji nie poprawiają rosnące ceny w wielu usługach, które również wymuszają na organizatorach znaczące okrojenie budżetu.