Kazimierz Dolny: z wizytą na zamku

Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych miast, z jakimi można się spotkać w trakcie krajoznawczej wycieczki po Polsce. Piękne widoki, wspaniała atmosfera oraz cenne zabytki, które towarzyszą nam tu na każdym kroku – oto walory, dzięki którym miasto to stało się tak ważnym ośrodkiem turystycznym. Na jakie atrakcje warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Historia i opis.

Jednym z tych zabytków, z których Kazimierz Dolny może być wyjątkowo dumny, jest zamek, dumnie wznoszący się nad doliną Wisły i historycznym centrum miasta. Ruiny tej potężnej twierdzy są jedną z najciekawszych pamiątek z czasów króla Kazimierza Wielkiego, a zamkowe mury znane są jako jeden z najciekawszych punktów widokowych w tej części kraju. Wiadomo, że zamek ten został zbudowany jako budowla obronna, a na jego terenie znalazły się takie obiekty, jak baszta, budynki mieszkalne oraz wieża, nazywana dziś wieżą Łokietka. W okresie renesansu zamek ten zmienił nieco swą formę, a jego dziedziniec został znacznie powiększony.

Dalsze dzieje i przebudowy.

Kolejna zmiana w wyglądzie zamku nastąpiła w czasach króla Augusta II, kiedy to, po wojach ze Szwecją, niezbędna stała się renowacja tego obiektu. W XIX wieku zamek został opuszczony, a brak zainteresowania tym obiektem sprawił, że przemienił się on w malowniczą ruinę. Dziś jest ona jednym z symboli Kazimierza Dolnego oraz turystyczną wizytówką miasteczka, które swym unikalnym charakterem może oczarować każdego. Nie ma jednak co ukrywać – lata swej świetności budowla ta ma już dawno za sobą. Nie oznacza to jednak, że nie jest warta zwiedzenia.