Wyróżnienie dla Sławomira Łotysza: Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego wręczona w Bibliotece Narodowej

Podczas niedzielnej ceremonii w Bibliotece Narodowej dobiegła końca rywalizacja o Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Jury zdecydowało o przyznaniu wyróżnienia książce „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”, której autorem jest Sławomir Łotysz. W gronie dziesięciu nominowanych, to właśnie jego praca zasłużyła na największe uznanie.

Komplikacja historii dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku jest niezaprzeczalna. Chociaż zrozumienie jej jest trudne, stanowi ona bezcenne źródło wiedzy dla przyszłych pokoleń. Warto jednak podkreślić, że tworzenie dzieł historycznych, badanie przeszłości i opowiadanie o niej to również nie lada wyzwanie. Historycy i historyczki musieli stawić czoła wielu przeszkodom i kontrowersjom, a pomimo tego kontynuują swoją pracę.

Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, wyraziła swoje uznanie dla trudu włożonego w badania historyczne. Zwróciła uwagę na fakt, że historia bywa często wykorzystywana do celów politycznych i traktowana instrumentalnie, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla historyków. Mimo to, dzięki ich staraniom, prawda historyczna jest ciągle odkrywana i przekazywana dalej. Za tę niełatwą pracę podziękowała wszystkim obecnym na ceremonii.