Kazimierz Dolny i jego skarby: kamienica Celejowska

Kamienica Celejowska jest jednym z najpiękniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Kazimierz Dolny. Dlaczego podczas wycieczki po tym mieście warto zatrzymać się przy tej budowli? Jakie atrakcje czekają na tych turystów, którzy zajrzą do jej wnętrza?

Opis.

Kamienica Celejowska wznosi się przy jednej z najpiękniejszych ulic Kazimierza Dolnego, czyli przy ulicy Senatorskiej. Budynek ten powstał w XVI wieku, a dokładnie w roku 1635, a do jego budowy wykorzystano wapienne kamienie, dość powszechne w okolicy. Pierwszym właścicielem kamienicy był Bartłomiej Celej – zamożny kupiec, o którym do dziś przypomina nam m. in. nazwa zabytku. Kamienice tę warto odwiedzić z kilku względów. Przede wszystkim jest ona wspaniałym przykładem stylu renesansowego, a jej fasada może się pochwalić zachwycającymi dekoracjami. Zwierzęta, cherubinki i motywy roślinne – oto motywy zdobnicze, które zostały tu umiejętnie wykorzystane. W murach tej kamienicy ma obecnie swą siedzibę Muzeum Nadwiślańskie – ważna placówka naukowa, dzięki której możemy zdobywać wiele cennych wiadomości na temat Kazimierza Dolnego i jego najbliższej okolicy.

Historia.

Inicjatorem, jak i fundatorem tejże kamienicy był wpływowy i niezwykle bogaty kupiec, Bartłomiej Celej. Stąd też dzisiejsza nazwa kamienicy. Do roku 1915 pozostawała w niemal niezmienionym stanie, to jednak zmieniło się za sprawą pożaru, który w tymże roku nawiedził Kazimierz Dolny. Zniszczeniu uległa spora część zabudowań, nie uchroniła się również sama kamienica Celejowska.