Podsumowanie 29. Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd: 320 wystąpień, 13 województw i nagroda specjalna dla piosenkarki z Podkarpacia

Minęła 29. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd, która zgromadziła aż 320 prezentacji, reprezentujących 13 różnych województw Polski. Miłośnicy muzyki świątecznej mieli przyjemność oglądać najzdolniejszych uczestników podczas finałowej gali, która odbyła się w niedzielę. Wśród laureatów znalazła się również artystka z Podkarpacia, która otrzymała nagrodę specjalną.

Jego otwartość na różne formy muzyczne przyciąga do udziału w Festiwalu Kolęd szerokie spektrum wykonawców – od solistów i instrumentalistów, poprzez grupy folklorystyczne i rodzinne, aż po chóry. Do organizatorów festiwalu w Puławach napłynęły zgłoszenia z takich miast jak Kraków, Warszawa, Szczecin, Kielce, Białystok, Koszalin i Suwałki, a także z wielu miejscowości Lubelszczyzny. Zespół jurorów pod kierunkiem ks. dr Wiesława Hudka – muzykologa, ocenił każdą z 320 prezentacji eliminacyjnych, które przesłano zarówno w formie cyfrowej, jak i tradycyjnej. Spośród tych propozycji wyłoniono 107 finalistów, którzy w niedzielę, 21 stycznia wystąpili na gali finałowej w Domu Chemika.

W kategoriach dziecięcych wyróżniono m.in. Helenę Zdziechowską (MP nr 7 w Puławach), ZPiT „Powiśle” w Puławach, Stefana Ziemnickiego, Darię Miernik, Agnieszkę Mąkę, chór Animato (SP w Rozborzu), Zespół Rytmiczny z Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach i Kapelę ZPiT „Żeromszczyzna”. Bez przyznawania pierwszych miejsc, jurorzy docenili także drugie miejsca dla Izabeli Krzesińskiej, Stanisława Czajkowskiego, Chóru Dziecięcego Cantus Angelus w Radomiu, Zespołu Wokalnego MGOK w Skaryszewie, Chóru Dziecięcego „Słowiki” z Krzczonowa oraz Trio Con Brio ze Szkoły Muzycznej w Siennie.