Ciekawostki o Kazimierzu Dolnym

 

Kazimierz Dolny kusi swoimi zabytkami czy urokliwymi miejscami, nie dziwi więc, że cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całej Polski. Miasteczko, nie bez powodu, uznawane jest za swego rodzaju „muzę” i inspiracje dla poszukujących weny artystów. O zabytkach, architekturze czy zwyczajnie przepięknymi, iście baśniowymi miejscami można mówić długo, w tym tekście skupimy się jednak na mniej znanych faktach, które warto znać w ramach swego rodzaju ciekawostki.

Nazwa miasteczka.

Obecna nazwa wywodzi się jednego, z naszych Polskich władców – Kazimierza Sprawiedliwego. Pierwotnie, miasteczko, a wówczas niewielka osada, nosiła miano Wietrznej Góry. Założenie miasta przypada z kolei na okres panowania Kazimierza Wielkiego – to właśnie również wtedy miasto przeżywało swoisty rozkwit, głównie za sprawą atrakcyjnego położenia, jakim jest bezpośrednie przyleganie do Wisły – w miasteczku powstawały liczne spichlerze i magazyny, w których to przechowywano spławiane Wisłą towary.

II Wojna Światowa.

Kazimierz Dolny pamięta również mroczniejsze czasy, jakimi niewątpliwie był okres II Wojny Światowej. Podczas okupacji niemieckiej, w miasteczku powstało getto dla ludności żydowskiej – szacuje się, że przebywać w nim mogło około 2 tysięcy osób.

Turystyka.

Obecnie Kazimierz Dolny kojarzy się przede wszystkim jako miasto turystyczne, ciekawostką jest również fakt, że tak było również już i w XIX wieku. W miasteczku powstawały wówczas liczne wille i pensjonaty, głównie dla zamożnych mieszkańców ówczesnej Warszawy i Lublina.